Permis de conducere strain

26 iunie 2023 29

Buna ziua. Mi-a fost anulat dreptul de a conduce in Republica Moldova, au trecut 4 ani din momentul pronuntarii sentintei. Intre timp, am obtinut permis de conducere italian. Pot conduce in Moldova doar cu permisul italian? Daca nu este permis, ce risc in momentul in care sunt oprit de politie? Multumesc.

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Codul contravenţional prevede:

Articolul 231. Conducerea vehiculului cu încălcarea regulilor privind dreptul de a conduce vehicule

(1) Conducerea vehiculului deținând dreptul de a conduce vehicule pentru o categorie necorespunzătoare

se sancționează cu amendă de la 18 la 30 de unități convenționale.

(2) Conducerea vehiculului fără deținerea dreptului de a conduce vehicule (cu excepţia... mai detaliat conducerii în cazul instruirii, în prezenţa instructorului) sau conducerea în decursul termenului de aplicare a măsurii de siguranţă privind suspendarea dreptului de a conduce vehicule

se sancţionează cu amendă de la 30 la 60 de unităţi convenţionale.
(6) Conducerea vehiculului de către o persoană privată de dreptul de a conduce vehicule

se sancționează cu amendă de la 70 la 120 de unități convenționale.

Articolul 232. Conducerea vehiculului de către o persoană care nu are asupra sa permis de conducere eliberat de autoritățile altor state

(1) Conducerea vehiculului de către o persoană care nu are asupra sa permis de conducere eliberat de autoritățile altor state sau actul de înmatriculare de stat a vehiculului, sau poliţa de asigurare obligatorie de răspundere civilă

se sancţionează cu amendă de la 30 la 60 unităţi convenţionale.

27 iunie 2023