Permis de ședere anulat?

1 mai 2022 38

Bună! Am studiat in România un an de zile, dupa care nu mi-a plăcut si m-am transferat cu studiile in Republica Moldova. In perioada in care am stat in România am făcut permis de ședere. Mai este valabil permisul de ședere, daca am abandonat studiile în România? Pe acesta scrie ca expira in 2024, dar vreau sa știu daca nu este anulat când lași școala.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Permisele de ședere de regulă sunt strînd legate de un motiv, în cazul dvs este vorba de studii, atît timp cît studiile su fost abandonate, posibil este anulat acest permis, problematic de expus cu precizie, dacă nu sunt declarate datele către organul de resort, acesta nu are de unde ști... mai detaliat și nici nu a anulat apermisul, urmează să vă adresați la instituțiile din RO pentru detalii.

4 mai 2022