Permis în trafic vehiculelor cu volanul în dreapta

6 martie 2024 3

Bună ziua. Știam că vehiculele cu volanul pe dreapta nu aveau permis în trafic, după lege. Am auzit însă că deja se permite. S-a schimbat legea recent? Care e realitatea? Mulțumesc.

Jurist comments 1

Tatiana Scobiola
  • Avocat
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Bună. Conform RCR (redacția în vigoare 2024): Se interzice circulaţia pe drumurile publice a autovehiculelor care au volanul amplasat pe partea dreaptă a axei longitudinale, cu excepţia vehiculelor aflate în traficul internaţional.

7 martie 2024