Permis MD și cetățenie dubla MD/RO

15 ianuarie 2019 255

Cât timp pot circula cu mașina înmatriculata in România pe teritoriul Republicii Moldova, daca am permis MD și cetățenie dubla MD/RO?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
E vorba doar de 180 zile in decurs de 12 luni

15 ianuarie 2019
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Aflarea auto cu nr straine se face pe urmatoarea periodă
Urmează a vă afla pe teritoriul RM pe o perioadă de 180 zile un interval de 12 luni consecutive.

Dreptul de aflare pe teritoriul Republicii Moldova pe un termen mai mare de 180 de zile pe an îl vor avea doar autovehiculele... mai detaliat introduse de către persoanele fizice domiciliate în străinătate şi care deţin permis de conducere în ţara în care îşi au domiciliul, cu condiţia achitării vinietei de 180 de euro pentru fiecare perioadă consecutivă de 180 de zile de aflare a autovehiculului pe teritoriul ţării noastre.

15 ianuarie 2019