Permis retinut in alta tara

9 ianuarie 2018 176

Buna ziua. Mi-a fost retras permisul de a mai conduce pe 2 ani in Irlanda pentru ca nu aveam asigurare. Vvreau sa revin in Moldova cu traiul permanent. Este posibil ca Republica Moldova sa-mi elibereze un alt permis, ca doar nu am comis nimic pe teritoriul Moldovei? Va multumesc anticipat!

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Anatolie Ceban
  • Jurisconsult
  • Contravenţii rutiere

Adresați-vă la Agenția Servicii Publice pentru eliberarea unui nou permis în locul celui pierdut, deteriorat sau furat, personal sau în baza procurii prin reprezentantul legal, dacă vă aflați peste hotarele Republicii Moldova,
Noul permis vă sfătui următorii 2 ani să-l folosiți doar pe teritoriul RM !
alte informații http://www.registru.md/ro/documentarea-conducatorilor-auto/eliberarea-permisului-conducere/termene-tarife.

11 ianuarie 2018

Multumesc mult!
Am citit pe alte site-uri, ca dupa ce trece perioada de retragere, (adica 2 ani), tara care mi l-a retras, prin intermediul ambasadei il trimite Republici Moldova, deci atunci nu vor aparea probleme, ca am mintit declarindu-l la moment pierdut sau furat?

11 ianuarie 2018