Permisiuni de la fostul sot

27 decembrie 2019 45

Fiind insarcinata, am divorțat de tatal copilului. În certificatul de naștere al copilului el figurează ca tata și copilul poartă numele lui de familie. Întrebarea este: pe viitor, cum anume voi depinde juridic de tatal copilului, ce permisiuni va trebui sa am de la el pentru perfectarea actelor, plecări peste hotare, sau altele?

Jurist comments 2

Adrian Oprea
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere
  • Alte domenii

Buna ziua,
Codul familiei prevede faptul ca părinţii au drepturi şi obligaţii egale faţă de copii, indiferent de faptul dacă copiii sînt născuţi în căsătorie sau în afara ei, dacă locuiesc împreună cu părinţii sau separat.

In acest sens indiferent de faptul daca ati divortat ori nu, va trebui permisiunea in... mai detaliat scris sau autentificata la notar (in cazurile prevazute de lege) pentru perfectarea actelor copilului sau pentru a intra/iesi din tara.

28 decembrie 2019
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
În cazuri excepționale, dacă soțil nu colaborează în sensul celor enunțate, astfel fiind limitat dreptul copilului la un trai mai bun, este posibilă obligarea/înlocuirea acordului acestuia prin intermediul instanței de judecată, dacă există temei real în sensul unui abuz, sau acțiuni în detrimentul copilului.

30 decembrie 2019