Permisul altui stat decât al R.M.

9 decembrie 2020 34

Au avut dreptul polițiștii să ridice permisul de conducere eliberat de către un alt stat, al cărui cetățean are permis de ședere permanentă în R. Moldova?

Jurist comments 3

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună ziua!

În cazul aplicării măsurilor de siguranță privind îndepărtarea de la conducerea mijlocului de conducere și/sau privarea de dreptul de a conduce mijloacele de transport legea nu face diferență între a un permis de conducere eliberat de către autoritatea competentă a unui alt stat și permisul de conducere eliberat de... mai detaliat către autoritatea competentă din Republica Moldova.

Acolo unde legea nu face diferență nici noi nu trebuie să facem diferențe, întrucât totul este pe cât se poate de limpede și clar.

Persoana care a condus un mijloc de conducere sub influența băuturilor alcoolice și/sau stupefiante/narcotice urmează să-și asume consecințele propriilor acțiuni.

Succes.

10 decembrie 2020
  • Jurisconsult

Buna d-na Nadejda, DVS n-ați concretizat în ce circumstanțe a fost rîdicat permisul, colegul meu dl. Igor corect v-a atenționat pentru faptele comise și descrise de dumnealui, poliția corect a procedat.

10 decembrie 2020

conform art.264 prim a achitat o amendă de 15000 lei Ok, și a fost privat de reptul de a conduce 3 ani de zile, acum pentru redobândirea permisului se solicită dovada frecventării programului probațional antialcoolic și antidrog, persoana este un cetățean al R. Turcia și nu cunoaște limba de... mai detaliat stat, cum să participe el la aceste cursuri? Totodată permisul a fost ridicat în 2017 dar legea a eșit în 2020 nui corect? Ce putem face pentru restabilirea permisului? Mulțumesc anticipat.

11 decembrie 2020