Permisul de coonducere anulat

21 iulie 2023 3

Buna ziua. Permisul de conducere mi-a fost anulat de instanta de judecata. Mai tarziu, am facut permis de conducere in Marea Britanie. Pot sa conduc cu acel permis pe teritoriul RM? Va multumesc.

Jurist comments 1

  • Avocat
  • Alte contravenţii
  • Contravenţii rutiere

Buna ziua. Nu aveți dreptul de a conduce mijloace de transport, or pedeapsa penală este anularea dreptului și nu a permisului de conducere, care de fapt este un act, ce confirmă existența dreptului. Deci, în caz în care veți fi depistat, riscați o sancțiune pentru această faptă

22 iulie 2023