Persoana a strigat la parinte in preajma copilului

23 iulie 2017 42

Pot sa trag la raspundere o persoana daca a strigat la parinte in preajma copilului? Dupa care articol? Multiumesc.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Bună ziua.
În cazul dumneavoastră doar dacă persoana a folosit cuvinte necenzurate în adresa d-ră.
Atunci, conform Codului contravențional al RM și anume:
Articolul 69. Injuria
(1) Injuria adusă în public, vorbele sau faptele care înjosesc onoarea şi demnitatea persoanei
se sancţionează... mai detaliat cu amendă de la 20 la 60 de unităţi convenţionale sau cu muncă neremunerată în folosul comunităţii de pînă la 60 de ore.
se sancţionează cu amendă de la 9 la 18 unităţi convenţionale sau cu muncă neremunerată în folosul comunităţii de la 10 la 20 de ore.
Amenda se stabileşte în unităţi convenţionale. O unitate convenţională este egală cu 50 lei.
Mult Succes!!!

23 iulie 2017