Persoana cu dizabilitati

16 februarie 2018 35

Daca un om cu diazibilitati mentale a facut o recepisa pe o suma mare de bani, dar traeste cu parinti, poate sa le ia casa pentru datorii? Cum se poate de aparat?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Gheorghe  Botezatu
  • Avocat

Pe prima intrebare - fiecare persoana raspunde pentru obligatiile sale cu bunurile sale - respectiv casa parintilor in situatie obisnuita nu poate fi urmărită pentru obligatiile fiului. In ceea ce tine de apărare - in caz ca este confirmată limitarea sau lipsirea de capacitate in legatura cu dizabilitati mintale probabil... mai detaliat ar merita de examinat actionarea cu cerere de anulare a recipisei. La fel daca a existat intentia cuiva in întocmirea si semnarea recipisei de catre o persoana in a carei privinta se cunostea de starea mintală probabil ar merita de examinat si optiunea de adresare cu plîngere penala.

18 februarie 2018