Persoana de contact la un imprumut

19 iunie 2018 30

Sotia mea a fost inregistrata ca persoana de contact la un imprumut online "imprumut/md", fara acordul ei. Am aflat asta pe data de 18.06.2018 cand am fost sunati de la lucratorii firmei cu o rugaminte de a suna persoana care a imprumuitat bani de la ei, fiindca ei nu pot face legatura cu ea. Intrebindu-i cu ce ocazie, am ramas socati auzind raspunsul. Ei ne-au raspuns ca ei nu preintimpina persoanele de contact; asta o face persoana care imprumuta banii. Preintimpinati noi de asa ceva nu am fost. Cam mi se pare ca nu e legal nici ce a facut doamna, nici firma de imprumuturi. Mersi de raspuns.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Bună,
Aveți perfectă dreptate în cele invocate, actual, o soluție ar fi că la un eventual următor sunet să atenționați despre faptul refuzului de a colabora și furniza oricare informație, sau din timp espediați în adresa acelei companii o scrisoare cu cele menționate, cît și solicitați excluderea d-stră că persoană de... mai detaliat contact.
Dacă nu se calmează, înaintați o plîngere la poliție cumențiunile respective.

19 iunie 2018