Persoana decedata fara certificat de nastere, dar cu buletin

19 decembrie 2017 38

Buna ziua. Asa un caz: o persoana decedata recent a avut toate actele din anul 1940 (insa certificat de nastere nu a mai avut). Recent am descoperit ca este nascuta in anul 1938, alta luna si alta zi de nastere! Cum putem arata gradul de rudenie dintre decedata si mostenitori (sora si frate) avand tati diferiti, doar mama e aceiasi? Aceasta mama are 1 copil cu primul sot si 3 copii cu al doilea sot.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Buna ziua Veronica,

Faptul că aveți tați diferiți nu afecteazul dreptul moștenitorilor, astfel, toți 4 copii au dreptul la masa succesorală cât și soțul supraviețuitor adică soțul cu care era în căsătorie înainte de deces, asta în cazul în care acesta este în viață.

În certificatele de naștere a tuturor copiilor trebuie... mai detaliat să fie stipulată mama acestora/decedată, care confirmă că sunt copii ei .

20 decembrie 2017