Persoana dispărută

6 noiembrie 2023 2

Bună ziua. Cum poate fi dată în căutare o persoană care a dispărut peste hotare de 28 de ani și nu se știe dacă este în viață. Este nevoie ca persoana menționată să participe la procedura succesorală.

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Sergiu Galeru
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere
  • Alte domenii

Bună ziua!
Dvs. urmează să înaintați în instanța de judecată o cerere privind declararea persoanei decedate.

7 noiembrie 2023
  • Jurisconsult

Buna Sergiu, de o dată DVS trebuie să vă adresați la poliție cu o cerere, ca să fie petrecute investigații operative, ca mai apoi să faceți rost de un răspuns oficial, despre găsirea sau lipsa lui. După acesta vă adresați în instanță cu o cerere privind declararea persoanei dispărute sau... mai detaliat decedate.

7 noiembrie 2023