Persoana fizica care desfasoara activitate independenta

6 februarie 2024 3

Buna ziua. Pot sa desfasor o activitate independenta, cum ar fi prestarea serviciilor de secretariat pentru o firma internationala, find persoana fizica? Care sunt impozitele pe care va trebui sa le achit? Multumesc.

Jurist comments 1

Maria Gogu
  • Avocat-stagiar

Bună ziua,
activitatea independentă reprezintă o activitate de comerț, în cazul Dvs nu puteți presta serviciile sub această formă de activitate.
Dvs puteți exercita activitatea sub forma de întreprindere individuală (se înregistrează la Agenția Servicii Publice) sau în baza patentei (genul de activitate “prestarea serviciilor” activitatea se înregistrează la Serviciul... mai detaliat Fiscal teritorial).
Potrivit art. 5 pct. 3) din Codul fiscal, întreprinzător individual este persoana fizică, înregistrată în modul stabilit, care desfășoară activitate de întreprinzător fără a constitui o persoană juridică.
Regimul fiscal aferent plăților efectuate în favoarea persoanelor fizice, în funcție de tipul acestora, este reglementat de Capitolul 15 din Codul fiscal (de regulă 12 % din venitul impozabil).
În cazul în care veți exercita activitatea în baza patentei nu se achita nici un impozit deoarece acestea sunt incluse în taxa lunară pentru patenta de întreprinzător.

7 februarie 2024