Persoană juridică & asociația blocului locativ

11 martie 2019 75

Bună ziua. Suntem proprietarii unui centru de sport la partierul unui bloc locativ. De la bun început, președintele asociației a venit la noi cu amenințări că o să achitam asociației mulți bani pentru diferite servicii, ca autosalubritatea, căldura etc. Noi am făcut contracte cu Fenosa etc. și ei s-au înrăit pe noi. Acum vrem să tragem gaz să ne facem propria cazangerie, dar ei se opun să semneze permisul. Vrem să amenajăm parcare alături de intrare, în locul cela e mizerie buruiene, dar nu ne permit din principiu să o facem. Scrieți-mi, vă rog, cum să facem legal cazangeria și parcarea ca să nu depindem de ei. În parcările care sunt în fața spațiilor comerciale nu permit la clienții mei să se parcheze. Nu ne alăturăm asociației, fiindcă sunt spălări de bani și nu este transparență pentru ce achităm, după ce criterii etc.

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna Dna Larisa,

Atât teoretic, cât și practic există o anumită problemă deoarece, condominiu constituie un complex unic de bunuri imobiliare, ce include terenul în hotarele stabilite şi blocurile (blocul) de locuinţe, alte obiecte imobiliare amplasate pe acesta, în care o parte, constituind locuinţele, încăperile cu altă destinaţie decît aceea de... mai detaliat locuinţă, se află în proprietate privată, de stat sau municipală, iar restul este proprietate comună indiviză.
Astfel, încăperea Centrului de sport (care este o societate comercială) sau aparțile unei/unor persoane fizice de fapt este parte și deține o cotă parte din spațiile comune și terenul adiacent.

Referitor la racordarea spațiului la gaz și instalarea unui cazan ce poate asigura oferire agentului termic doar pentru spațiul respectiv urmează să consultați specialiștii din domeniul respectiv și să depuneți o cerere și anexele în cauză în adresa Chișinău Gaz.

Până când nu a intrat în vigoare noua lege, vedeți ce prevede actuala lege și care sunt obligațiile proprietarilor:
http://lex.justice.md/index.php?action=view&view=doc&lang=1&id=311744

12 martie 2019