Persoana la întreținere la bloc

16 februarie 2024 3

Bună ziua. După cât timp se ia la întreținere o persoana la bloc? Îmi vin frații în vizită, uneori rămân peste noapte în apartamentul meu, dar locuiesc la casele lor, niciodată nu stau mai mult de 2 săptămâni. Cu toate acestea, administrația blocului mi-a calculat o persoana în plus la întreținere.

Jurist comments 2

  • Avocat
  • Alte domenii

.....nu știu despre ce fel de întreținere vorbiți (precizați cum se numește plata respectivă din facturi și care este destinația ei), dar conform legislației actuale cu privire la condominiu, numărul de persoane care locuiesc ar avea importanță pentru așa plăți ca transportare deșeuri, deservire tehnică lift......,,,,,pentru alte plăți sunt alte... mai detaliat criterii de repartizare a cheltuielilor asociației de proprietari în condominiu între membrii acesteia.............dacă cumva anumite plăți/cheltuieli ale asociației/gestionarului fondului locativ sunt repartizate în facturile membrilor după un criteriu greșit, atunci, conform, Legii cu privire la condominiu aveți opțiunea de a contesta criteriul de repartizare a cheltuielilor cu invocarea nulității relative a hotărârii respective și cu rectificarea/corectarea sumei pe care trebuie să o achitați dvs pentru plata respectivă................dar pentru un răspuns mai concret, trebuie să precizați cine este gestionarul blocurilor de locuit, ce presupune plata „întreținere” de care ați menționat și care este criteriul de repartizare indicat în factură pentru plata respectivă și mărimea concretă impusă spre plată......

18 februarie 2024
  • Avocat
  • Alte domenii

......dacă merge vorba despre vreo plată pentru deservirea proprietății comune din cadrul condominiului, atunci criteriul legal de repartizare a cheltuielilor este conform cotei-părți, adică, în esență, proporțional suprafeței apartamentului care în practică se aplică ca un tarif per metru pătrat de suprafață a apartamentului...........dacă cumva la voi în bloc se... mai detaliat calculează după alt criteriu, atunci este un criteriu ilegal și doar prin contestarea în instanța de judecată a mărimii impuse spre plată veți putea obține rectificarea sumelor din facturi........citiți Legea cu privire la condominiu....

18 februarie 2024