Persoana neasigurata medical nu are posibilitatea sa achite internarea in sectia reanimare

18 iulie 2019 21

Buna ziua. Am asa o intrebare. Unchiul meu care ingrijeste de fratele lui (tatal meu, care este bolnav la pat) a suferit un atac cerebral si a ajuns in sectia reanimare. La externare, am achitat patul si investigatiile medicale, in afara de ce a stat in reanimare, pentru ca nu am avut posibilitate (imi cresc si eu singura un copil). Dupa aproximativ 2 luni, mi-a venit scrisoare sa achit suma de 3.100 lei in termen de 20 zile, iar in caz contrar vom fi dati in judecata. Intebarea mea este: daca unchiul nu are cum sa achite aceasta suma, nici rudele nu-l pot ajuta, oare putem cumva sa demonstram situatia noasta ca sa fim scutiti de aceasta suma? Multumesc anticipat!

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua
Pai pentru orice serviciu acordat urmează a fi achitat, în caz ca acesta nu se acoperă de polița medicală. Iar in caz de neachitare a poliției medicale, toate cheltuielile urmeaza a fi suportate de persoana care a beneficiat de serviciu.

18 iulie 2019