Debitorul nu intoarce datoria

11 aprilie 2021 65

Buna! Am dat cu imprumut o suma de bani pe un termen de o luna. Am intocmit contractul de imprumut la notar. Termenul de o luna a trecut, dar debitorul nu-mi intaorce banii. Ce trebuie sa fac mai departe? Debitorul nu raspunde la telefon, dar cunosc locul lui de trai. Sa-l dau in judecata? Cat va dura judecata? Ce fac daca debitorul isi schimba numarul de telefon si dispare?

Jurist comments 2

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Buna ziua,

Urmează sa îl somați cu o cerere prealabila de returnare a datoriei iar in cazul in care acesta nu achita urmează sa va adresați cu o acțiune in judecată mai mult ca atit in baza contractului se împrumut.

Termenul de examinare a cauzei depinde de multe circumstanțe de aceea... mai detaliat nu exista un termen concret.

După obținere hotărârii, in baza titlului executoriu puteți deschide procedura de executare iar executorul prin diferite măsuri urmează sa încaseze forțat datoria prin aplicarea sechestrelor, reținerilor mijloacelor banești, urmărirea bunurilor etc......

11 aprilie 2021
  • Jurisconsult

Buna d-na Elena, celea menționate de dl. Andrei e corect, dar la DVS persoana care a împrumutate e un КИДОС, adica e un escroc. Încercați cu cererea prealabilă să-i scriți, dar mai este o modalitate de întocmit o cerere la poliție, unde o să-i comunicați , co să apleați oficial,... mai detaliat poentru a fi tras la răspundere penală pe art. 190 CP. Dacă vreți să fiți informată mai oficial, apelați la viberul 068669950 și noi v-om discuta.

12 aprilie 2021