Persoană reținută într-o ţară străină

11 februarie 2022 13

Buna ziua! Unei persoane reţinute într-o ţară străină i se dau să semneze acte într-o limbă pe care nu o cunoaște. Dacă nu este de acord să semneze aşa acte (pe care nu le înțelege), la ce trebuie să se aştepte? Nu ştiu din ce cauză îi este refuzată cererea de a primi actele traduse într-o limbă pe care o cunoaște.

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Buna dl. sau d-na N., în primul rând persoana dată trebuie să menționeze în acesta documente, care sunt prezentate, că el nu posedă limba și solicit consul țării noastre. El poate să se aștepte la o condamnare ilegală.

13 februarie 2022