Peste cat timp pot intra in posesia imobilului daca am testament de la parintele decedat

10 decembrie 2020 45

Tata a decedat si mi-a lasat prin testament toate bunurile care ii apartineau. Care e procedura pentru a prelua mostenirea? Unde trebuie sa depun testamentul?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
pentru a putea moșteni, urmează să vă adresați la un notar pentru a deschide dosarul succesoral, după ce sunt îndeplinite toate formalitățile în raport cu notarul, acesta eliberează certificatul de moștenitor, cu care mergeți la ASP și înregistrați dreptul de proprietate după dumneavoastră.
Inițial, la notar o să aveți nevoie de:
buletin,... mai detaliat certificat de deces, testamentul, actele de proprietate asupra mijlocului de transport sau alte bunuri care sunt incluse în testament.

11 decembrie 2020