Pierdem bunul sau vom fi nevoiți totuși sa întoarcem împrumutul?

29 mai 2018 58

Bună ziua. Am o astfel de intrebare: care sunt urmările dacă am luat un credit de la un lombard, lăsând în gaj un bun și din anumite motive nu putem achita împrumutul? Pierdem bunul sau vom fi nevoiți totuși sa întoarcem împrumutul?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Vasile Gavrilița
  • Avocat-stagiar
  • Alte domenii

Bună, Tatiana.

În mod normal, după expirarea termenului prevăzut în contract, lombardul își va satisface creanţele din valoarea bunului depus ca amanet, ceea ce înseamnă că nu veți fi nevoiți să restituiți banii, deoarece lombardul și-i va întoarce de pe urma vinderii bunului respectiv.

O zi bună.

30 mai 2018