Pierderea cetateniei romane a minorilor

25 august 2017 53

Suntem parintii unui copil de 4 ani. Ambii avem dubla cetatenie (RO/MD). Sotul a obtinut cetatenie romana in 1997, eu in 2011. Copilul s-a nascut in 2012. Intrebarea mea este: In ce masura copilul nostru isi poate pierde cetatenia romana, intrucat nu a fost inclus in dovada de cetatenie a unui parinte? In iunie 2018 expira pasaportul romanesc al copilului. Ce trebuie sa fac pentru a nu ajunge intr-o situatie neplacuta? Sau pana copilul implineste 14 ani nu ne paste nici un pericol? Va multumesc anticipat!

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Iulian Moraru
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Bună ziua!

Cel mai bine ar fi să vă adresați la oficiul consular al României în Republica Moldova sau să sunați/scrieți/mergeți direct în România.

Succese!

25 august 2017