Piese auto

9 februarie 2019 51

Buna! Pot transmite piese auto din Romania in Moldova? Consumabile noi (filtre, ulei si discuri frana), ambalate + facturi. Valoarea totala sub 200 euro. Merci.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
Vedeți în acest sens,
LEGE Nr. 1569
din 20.12.2002
cu privire la modul de introducere şi scoatere a bunurilor de
pe teritoriul Republicii Moldova de către persoane fizice
Articolul 5. Introducerea bunurilor pe teritoriul Republicii Moldova
(1) Persoanele fizice au dreptul:
a) de a... mai detaliat introduce pe teritoriul ţării, fără achitarea drepturilor de import, obiecte de uz personal, bancnote, monede şi cecuri în moneda naţională a Republicii Moldova, precum şi mărfuri menţionate în anexa la prezenta lege, cu condiţia că acestea nu sînt destinate activităţii comerciale sau de producţie;
[Art.5 al.(1), lit.a) modificată prin LP64 din 11.04.14, MO110-114/09.05.14 art.286; în vigoare 09.05.14]
[Art.5 al.(1), lit.a) modificată prin LP33 din 06.05.12, MO99-102/25.05.12 art.330]
[Art.5 al.(1), lit.a) modificată prin LP61-XVI din 23.03.06, MO102-105/07.07.06 art.480]
b) de a introduce pe teritoriul ţării, fără achitarea drepturilor de import, alte bunuri decît cele indicate la lit.a) a căror valoare în vamă nu depăşeşte suma de 300 de euro pentru mărfurile introduse de către călătorii care folosesc transportul terestru sau de 430 de euro pentru mărfurile introduse de către călătorii care folosesc transportul aerian sau maritim şi care nu sînt destinate activităţii comerciale sau de producţie. Dacă valoarea în vamă a bunurilor depăşeşte cuantumul neimpozabil menţionat, drepturile de import se vor percepe reieşind din valoarea bunului în vamă (cuantumul neimpozabil indicat nu micşorează valoarea impozabilă a bunului);

http://lex.justice.md/index.php?action=view&view=doc&lang=1&id=312785

9 februarie 2019