Plăcuța de înmatriculare a automobilului

6 decembrie 2021 18

Bună ziua. Am cumpărat un automobil, dar n-am reușit să fac procura și să trec testarea auto. În consecință, poliția mi-a ridicat plăcuța de înmatriculare din față și m-a informat că îmi vor întoarce plăcuța după ce achit amenda și trec testarea auto. Dacă fac procură și trec testarea, pot să scot de la poliție plăcuța de înmatriculare, sau este nevoie de stăpânul automobilului?

Jurist comments 1

Filip Rotaru
  • Jurisconsult
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii

Buna ziua. Sa incepem de la faptul ca insasi ridicarea placutelor reprezinta un abuz din partea politiei. Legea nu prevede o asemenea sanctiune.
Deja post factum, mergeti cu stapanul automobilului si ridicati la politie placuta ,deasemenea puteti depune plangere pe echipaj.
In legatura cu procura, va sfatui insistent sa... mai detaliat intocmiti un contract de vanzare cumparare , va elibereaza pe dvs si pe persoana care vinde automobilul de multe probleme care pot aparea pe viitor.

Daca aveti intrebari suplimentare nu ezitati sa ma contactati pe email filip.rotaru98@gmail.com

7 decembrie 2021