Plan de pensii privat

28 mai 2023 49

Buna ziua. Exista conform legii posibilitatea de a crea un fond de pensii privat? Adica, persoanele care nu sunt angajate legal sa poata apela la vreo banca sau alta organizatie pentru a crea asa gen de plan? Multumesc.

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Serghei Marciuc
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua Vera.
Există asemenea lege care prevede crerea fondurilor de pensii facultative.
https://www.legis.md/cautare/getResults?doc_id=124466&lang=ro
Totodată, dacă nu sunteţi angajată în cîmpul muncii dar doriţi să primiţi la pensie de la stat, vă puteţi asigura individual la CNAS, un an de contribuţi e în jur de 14-15 mii lei, iar dacă aveţi în proprietate... mai detaliat un teren agricol prima e de +/-4000 pe an.

29 mai 2023

Mulțumesc.

6 iunie 2023