Plangere falsa la politie

21 iulie 2018 86

O persoana a sunat la politie ca o alta pesoana i-a furat carnetul medical, dar fapta nu s-a adeverit - persoana data si-a gasit carnetul. Cum se pedepseste in cazul dat persoana ce a sunat?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna,
În cazul în care este posibil de probat faptul că plîngerea a fost făcută intenționat cu rea credință, cu bună cunoștință de caz invinovățind pe cineva, ar fi posibil de atras la răspundere pentru declarații false.

21 iulie 2018