Plangere impotriva agentului constatator

3 iunie 2024 3

Buna ziua! Ceva timp in urma, am fost implicat intr-un accident rutier. Agentul constatator de la Sectia accidente rutiere a decis ca eu sunt de vina pentru producerea acestuia, desi situatia era suficient de simpla, incat sa fie clar ca nu sunt vinovat. Politistul nu a vrut sa asculte argumentele mele si nu a amplicat de ce le respinge. Presupun ca s-a gandit ca accidentul s-a produs in Chisinau, iar eu am domiciliul intr-un raion din nord si nu voi incerca sa demonstrez ca am dreptate. Mi-a spus ca daca nu sunt de acord cu constatarea lui, pot sa ma adresez in instanta. Ceea ce am si facut. Instanta a constatat ca nu sunt vinovat. Intrebarea e urmatoarea - unde pot scrie o plangere pe numele politistului, ca superiorii acestuia sa analizeze actiunile lui si sa-l traga la raspundere? Multumesc!

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Buna Andrei, vă pun o întrebare delicată, care este rostul ? DVS sunteți în drept să vă adresați la șeful polițistului pentru a fi sancționat, tot depinde de încălcarea comisă de agentul constator.

4 iunie 2024