Plangere impotriva politistilor

28 iunie 2018 389

Buna ziua! Vreau sa depun o plangere impotriva unui colaborator de politie, care nu a investigat pana la urma un conflict intre doua persoane. Conflictul dat a avut loc la locul de munca in prezenta mai multor persoane, doar ca politistul nu a audiat pe nici unul din ei si s-a axat doar pe expertiza medicului, care arata ca ambele persoane au traume. Doar ca expertiza medicului nu spune cine a fost initiatorul conflictului si cine doar a incercat sa se apere. La rugamintea mea de a pleca la fata locului si a audia martorii, m-a refuzat. Dupa aceasta ca parte vatamata, care m-am adresat cu plangere la sectorul de politie, am primit inca si 2 amenzi, una pentru injurii si alta pentru leziuni usoare. Am discutat si cu seful inspectoratului de politie, dar nimic nu s-a intreprins. Acum vreau sa contest amenzile aplicate ca nefiind de acord cu ele in instanta, dar as vrea sa depun si o plangere impotriva politistilor care s-au ocupat de cazul dat, doar ca nu stiu unde sa ma adresez.

Jurist comments 1

Nicolae Ilco (Calin)
  • Parajurist
  • Alte contravenţii

Salutare

Conform art. 384, Codul Contravenţional, persoana în a cărei privinţă a fost pornit proces contravenţional are dreptul:

- să prezinte probe;
- să formuleze cereri;
- să conteste decizia asupra cauzei;
- să solicite audierea martorilor;
- să facă obiecţii împotriva acţiunilor agentului constatator şi să ceară consemnarea obiecţiilor sale în procesul-verbal;
- să ia cunoştinţă... mai detaliat de procesul-verbal încheiat de agentul constatator, să facă obiecţii asupra corectitudinii lui, să ceară completarea lui cu circumstanţele care, în opinia sa, trebuie să fie consemnate;
- să atace, în modul stabilit de lege, acţiunile şi deciziile autorităţii competentă să soluţioneze cauza contravenţională, inclusiv hotărîrea judecătorească etc. etc.

Mai multe detalii găsiţi în link-ul de mai jos, articolul 348:

http://lex.justice.md/md/330333/

Servus

29 iunie 2018