Plangere la Inspectia Muncii

24 noiembrie 2019 714

Buna ziua. Tatal meu a activat in domeniul bugetar mai multi ani. In luna mai anul curent a demisionat din functie din proprie initiativa. Pentru ca nu i-a fost acordat salariul pentru ultima luna si nu i s-a facut recalcul pentru zillele de concediu nefolosite, a depus o plangere pe aceasta institutie la Inspectoratul Muncii in luna octombrie. Au trecut aproape 2 luni de la data depunerii plangerii si nu a primit niciun raspuns, nici din partea institutiei unde a lucrat si nici din partea Inspectiei Muncii. Cum sa procedeze in continuare? Trebuie sa astepte ca Inspectia Muncii sa vina cu un raspuns in scris, sau trebuie sa mearga sa intrebe la ce etapa se afla cazul lui? Va multumesc.

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Buna ziua,

În mod urgent urmeaza să vă adresați către Inspecția Muncii să vă emită un răspuns cu privire la cererea dvs sau care este soarta acestea indicându-le numărul cererii dvs și data la care a fost depusă or vă puteți adresa în instanță de judecată cu o acțiune anexând la... mai detaliat cerere și procedura prealabilă efectuată de către dvs față de companie și de Inspecție la care nu ați primit nici un răspuns.

25 noiembrie 2019