Plangere la politie

29 iunie 2023 23

Buna ziua. Cum se scrie corect o plangere la politistul de sector? De mai mult timp am probleme cu un vecin in privinta delimitarii teritoriului (stabilirea hotarului). Cu 5 ani in urma am facut actele pe casa parinteasca, fiind unicul mostenitor. Au venit expertii de la oficiul cadastral teritorial, au facut masurarile, au insemnat punctele de hotar. De atunci, vecinul mereu muta stalpii de la gard, zice ca nu e de acord cu hotarul dat. Acum a scris plangere si la sectorist ca o anexa de la mine e la el in curte, si sa o stric. Desi dupa masuratorile de la cadastru, de la anexa este mai mult de 1m pana la hotar. Sectoristul vine cu pretentii la mine, ca oricum eu ii incalc teritoriul si sa stric anexa, desi dupa acte aceasta e pe teritoriul meu. Cum sa scriu corect o plangere, ca daca ii trebuie vecinului, el sa cheme specialistii de la oficiul cadastral si sa-si asume toate cheltuielile, daca nu ii place cum au fost facute masurarile prima data? Va multumesc anticipat.

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Sergiu Galeru
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere
  • Alte domenii

Bună ziua!
Plângerea la poliție o scriți în formă liberă, anexând copii de pe probele care le dețineți.
Dar pentru a soluționa definitiv aceasta problemă, recomand să înaintați o acțiune în instanța de judecată. Hotărârea emisă de instanța de judecată va pune punct neînțelegerilor dintre dvs. și vecin.

30 iunie 2023
  • Avocat
  • Alte contravenţii
  • Contravenţii rutiere

Buna ziua. De acord cu colegul. Unica soluție este obținerea unei hotărâri de judecată, care va soluționa acest litigiu

30 iunie 2023