Plangere la politie scrisa pe numele meu

16 iulie 2021 55

Buna. O persoana a depus plangere pe mine la politie pentru presupuse amenintari verbale. M-am prezentat la politie si am dat explicatii despre amenintarile mentionate. Ce se intampla mai departe cu plangerea data daca am promis ca nu mai contactez persoana care a depus-o? Cat se pastreaza plangerea in arhiva si care aspecte ale vietii mele ar putea fi influentate? Multumesc!

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Buna d-na Elena, pliția timp de 15 zile face control, dacă u se v-a confirma,poliția face un raport pe numele procurorului de raion, sector, care mai apoi emite o ordonanță de refuz, materialele se întorc înapoi la poliție și timp de un an de zile se păstrează în arhiva poliție,... mai detaliat după aceasta se nimicesc. Eu vreau să vă atenționez, că dacă a fost o simplă amenințare, DVS nu trebue să vă deranjați, eu vă anunți ce spune Codul penal Articolul 155. Ameninţarea cu omor ori cu vătămarea gravă a integrităţii corporale sau a sănătăţii
Ameninţarea cu omor ori cu vătămarea gravă a integrităţii corporale sau a sănătăţii, dacă a existat pericolul realizării acestei ameninţări,
se pedepseşte cu amendă în mărime de la 550 la 750 unităţi convenţionale sau cu muncă neremunerată în folosul comunităţii de la 180 la 240 de ore, sau cu închisoare de la 1 la 3 ani.

18 iulie 2021