Plangere penala la politie pe marginea unui furt

23 iunie 2020 24

Buna ziua. A fost depusa plangere penala la politie pe marginea unui furt. Partile s-au impacat, paguba a fost restituita, dosarul clasat. Dosarul nu a ajuns in judecata. Este vreo consecinta pentru faptuitor? Dar cazierul va ramane pe viata in baza de date? Multumesc frumos pentru raspuns!

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

D-na Alina, consecințe n-o să fie, fiindă cacuza e clasată, nici în baza de date nu trebue să existe date. Nu mai este un no, dacă cauza penală a fost pornită asupra persoanei în Centru informativ deja este informație, DVS trebue să facerți rost de ordonanța de clasare, pe ea... mai detaliat trebue să fie pusă ștampila rotudă a procurorului - umedă, cu acest document vă deplasați la CI și o prezentați, nu mai după acesta v-a exlusă informația din Centru, succese.

24 iunie 2020