Plata de arenda achitata mostenitorului

22 septembrie 2023 3

Buna ziua. Fratele meu a incheiat cu o societate comerciala un contract de arenda a terenului agricol, pe un termen de 10 ani. In anul 2018 fratele a decedat. Din 2019 pana in prezent locatarul nu a achitat arenda, deoarece nu exista mostenitor. Eu, sora locatorului am intrat in drepturile de mostenitor legal abia acum, in 2023. Pentru care perioade pot pretinde plata arendei?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua.
Puteţi pretinde plata pentru 3 ani premărgători intrării în drepturile succesorale.

22 septembrie 2023