Plata indemnizatiilor in cazul in care persoana insarcinata s-a aflat pana la nastere 9 luni pe buletin medical

3 aprilie 2020 166

Buna ziua. Sunt insarcinata cu al 2-lea copil (sarcina dificila). Ma aflu pe buletin si medicii preconizeaza ca ma voi afla in concediu medical toata sarcina. Sunt angajata oficial de 4 ani. Contabila m-a informat ca voi primi plata concediului medical conform buletinului timp de 9 luni, apoi dupa nastere indemnizatia va fi calculata din salariul minim pe R.M., pentru ca am primit deja concediu medical timp de 9 luni pana la nastere. Intrebare: Cum va fi calculata indemnizatia unica la nastere si cea pana la 3 ani, in cazul meu?
Mi se pare absurd faptul ca eu, avand un salariu destul de bun si activand 4 ani, achitand toate impozitele, acum voi fi nevoita sa cresc copilul cu minimul oferit de stat (ca un somer), din cauza unor circumstanțe care nu depind de mine.
Multumesc anticipat.

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Bine ai venit pe yAvo!
•••
Ar putea fi cateva solutii, in cazul Dvs.
Legea e foarte interpretabila la acest subiect.
Cu primul copil sunteti inca in concediu de crestere pina la 3 ani?
Daca da, baza de calcul pentru indemnizatia de maternitate la al doilea copil, va fi stabilita similar cu cea de la... mai detaliat primul copil, in cazul in care in ultimele 12 luni nu ati avut venit asigurat.
Puteti sa ma contactati pe email si mai discutam.

30 aprilie 2020