Plata pensiei alimentare

5 mai 2024 3

Bună ziua. Sunt divorțată și am o fiică în vârsată de 16 ani. Când am divorțat, nu am cerut ca tatăl fetiței să plătească pensie alimentara. Până la ce vârstă pot depune o cerere pentru încasarea pensiei alimentare? Pot cere plata pensiei și pentru anii trecuți din momentul divorțului? Mulțumesc anticipat.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Buna Victoria, sunteți în drept să inițiați incasarea pensie alimentare încă cu 3 ani în urmă până la atingerea vârstei de 18 ani. Să știți, că la ziua de astăzi avocații o să vă explice, precum că instanța e în drept să incaseze pensia din ziua , ce când ați... mai detaliat apelat, adică din ziua de azi, dar legislația civilă și familiară prevede un altă procedură. Principalul DVS să nu vă dați să vă folosească. La un contact mai precis DVS sunteți în drept să apelați la viberul meu de pe telefonul +37368669950.

6 mai 2024