Plata pentru chiria unei incaperi nelocative

8 mai 2024 3

Buna ziua. Contorul de apa al blocului nostru este amplasat intr-o incapere nelocativa a blocului vecin. Blocurile au fost construite in ani diferiti, dar au fost concepute ca un complex, din care cauza exista acea incapere special conceputa pentru contoare. Vecinii ne cer sa le platim o taxa (1.000 lei pe luna) pentru amplasarea contorului nostru in blocul lor, sau sa mutam tevile noastre din incaperea in cauza. Care ar fi plata adecvata pentru utilizarea spatiului mentionat?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Serghei Sandu
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua. Nu exista norme care sa reglementeze expres acest aspect. Dar tinind cont de faptul ca tevile pina la contor sunt in gestiunea Apa Canal, atunci ar trebui ca ei sa solutioneze problema. In opinia mea asupra blocului respectiv este instituita o servitute legala.

9 mai 2024