Plata pentru chirie pentru apartamente privatizate

18 ianuarie 2018 54

Bună ziua. Rog să mă clarificaţi în aşa situaţie. Anterior blocul nostru de locuit a fost cămin şi a aparţinut de o organizaţie de stat. De mai mulţi ani, toate apartamentele sunt privatizate de către noi, proprietarii. Achităm impozitul anual la stat, dar oricum organizaţia ne expediază facturi de plată a chiriei. Vrem să cunoaştem dacă este legală această procedură. Menţionăm că nu am încheiat niciun contract cu întreprinderea dată, toate cheltuielele ce ţin de întreţinerea blocului le facem din banii noştri. Menţionăm de asemenea că nu suntem asociaţie de locatari.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna Dna Violeta,
Odată ce Dvs. ați privatizat acest bun imobil ați devenit proprietarul acestuia și data înregistrării dreptului de proprietate în Registru bunurilor imobile nu mai trebuie să achitați plata chiriei.
Ar trebui să clarificați cu această instituție ce fel de pretenții pot avea ei față de Dvs. odată ce Dvs.... mai detaliat sunteți proprietari, ci nu chiriași.
Or, procedura presupune și încheierea unui Contract de vânzare-cumpărare, cu transmiterea în proprietate privată a locuinței, astfel încetînd calitatea Dvs. de chiriași.
Cât privește asociația de locatari, s-ar putea să fie posibil ca blocul dat să fie la balanța unei Întreprinderi Municipale de Gestionare a Fondului Locativ.
Verificați facturile pentru deservirea blocului și cea de livrare a apei, întrucât acolo s-ar putea să fie indicată denumirea asociației!

19 ianuarie 2018