Plata pentru servicii prestate

15 ianuarie 2021 8

Se considera prelungit contractul de prestare a serviciilor, daca nu a fost respectata forma juridica de incheiere a acestuia, insa serviciile sunt prestate in continuare? Daca da, unde pot gasi prevederile legale aplicabile, ca sa fie obligat beneficiarul sa achite? Multumesc anticipat!

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Daca contractul a existat inițial, se va considera prelungit automat daca nu prevede o data expresa de incetare, fara posibilitatea de prelungire automată.
astfel urmează a fi confirmata prestarea serviciului cit si recepția acestuia de catre beneficiar.
Astfel serviciul prestat in contextul recepției, fara un refuz in acest sens, se consideră executat... mai detaliat si urmează a fi oferita contraprestația/plata.
Legea aplicabilă, Codul Civil, capitolul despre obligatii cit si capitolul contractul de prestări servicii.

16 ianuarie 2021