Plata suplimentara pentru concediere ilegala

1 februarie 2024 3

Buna ziua! Un salariatul a fost restabilit la munca prin hotarare judecatoreasca, insa in cererea de chemare in judecata acesta nu a cerut si incasarea platii suplimentare pentru retinerea salariului in perioada absentei fortate, in marime de 0,3% pentru fiecare zi de intarziere, conform art. 330 alineat 2 din Codul muncii (pe langa salariul propriu-zis pentru toata perioada absentei fortate). Salariatul poate cere aceasta plata suplimentara:
1. Printr-o noua cerere de chemare in judecata;
2. Printr-o cerere de emitere a unei hotarari suplimentare la instanta care a admis actiunea;
3. Printr-o cerere la executorul judecatoresc care executa silit incasarea salariului pentru intreaga perioada dispusa prin hotararea instantei de baza;
4. Sau nu mai poate cere aceasta plata suplimentara?
Va multumesc!

Jurist comments 2

  • Jurisconsult

Buna dl. B, da DVS sunteși în drept să înaintațâ suplimentar o cerere de chemare în judecată pentru a solicita incasa suplimentare reținerea salariului în peroada absenței forțate. După pronunțarea notărârei despre incasarea salariului silită, sunteți în drept să vă adresați la executorul judecătoresc pentru a incasa silit.

2 februarie 2024
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună ziua

Problema este că l-a mijloc a fost un act de concediere ilegal, ci nu o reținere a salariului în sensul normei respective din Codul muncii.

Totuși ați putea încerca să solicitați încasarea acelei penalități prevăzute de Codul muncii prin depunerea inițierea unui nou proces judiciar și cu respectarea procedurii prealabile... mai detaliat de soluționare a litigiului pe cale extrajudiciară.

La cererea Creditorului (a salariatului) Executorul judecătoresc intentează procedura de executare a documentului executoriu, iar Creditorul/salariatul, poate depune o cerere în temeiul art. 24 din Codul de executare, prin care solicită executorului judecătoresc să calculeze acea penalitate prevăzută de Codul muncii pentru perioada în care nu se execută titlu executoriu eliberat în baza hotărârii judecătorești de restabilire în funcție.

Cu respect,
Igor Brinișter

2 februarie 2024