Plecare cu bebe peste hotare

25 februarie 2018 163

Buna ziua. Cu citeva zile un urma am plecat cu copilul de 1,8 luni in Italia. Cu sotul nu locuim impreuna, dar nu suntem divortati. Ambii am ajuns la un numitor comun ca plecam doar daca stam in Italia 10 zile, suntem fara procura, caci nu am avut nevoie de ea. Acum vreau sa intreb: poate sotul anunta la asistenta sociala sau politie precum ca nu venim acasa in decurs la aceste zile? Eu am de gind sa stau pina la 3 luni, caci atit doar am dreptul sa plec cu bebele din Moldova. Poate el sa ma ameninte cu ceva? Daca da, atunci cum actioneaza asistenta sociala sau politia in asa cazuri? Mentionez ca noi nu avem procura si nici nu am legalizat cumva intelegerea de 10 zile. Va multumesc mult!

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună Cristina,

Nu aveți cu ce să fiți amenințată atâta timp cât legislația permite plecarea peste hotarele țării a minorului dacă acesta este însoțit de un singur părinte și atîta timp cât dvs intenționați să stați până la 3 luni la fel cum prevede legislația în vigoare.

26 februarie 2018