Plecare dupa hotare cu copil minor fara acordul fostului sot

11 martie 2017 61

Buna ziua....Vreau sa plec vara aceasta cu copilul la odihna dupa hotare, insa cu fostul sot nu mai tinem legatura, el nu a venit si nici nu a sunat timp de 3 ani deja, pensia alimentara acum o achita, dar are restanta de jumate de an de la hotarirea jud..... am vorbit odata cu el sa-mi dea acordul pentru iesirea cu copilul din tara si mi-a cerut minim 1000 de euro... Сind am anuntat politia de acest fapt, el a refuzat sa spuna adevarul, spunand ca de fapt eu mint. Ce pot face in cazul dat? Cum imi pot scoate din tara copilul fara acordul lui? Copilul are 4 ani. Si daca e posibil sa pot sa-l lipsesc din drepturi parintesti? Va multumesc.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Alexandru Ţurcan
  • Avocat
13 martie 2017