Plecare la odihna

31 iulie 2023 3

Buna ziua. Sunt divortata si am doi copii, de 12 si 6 ani. Pot pleca cu la odihna in Bulgaria fara acordul tatalui?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Serghei Sandu
  • Avocat
  • Alte domenii

Bună ziua. Nu există nici un impediment. Potrivit Legii privind ieşirea-intrarea în Republica Moldova, copiii pot traversa frontiera de stat fiind însoţiţi de unul din părinţi sau de reprezentantul legal. În acest sens nu este necesar acordul tatălui.

31 iulie 2023
  • Jurisconsult

Buna Tatiana, eu vă propun să citiți legea menționată de colegul meu dl. Sergiu-Legea nr. 269 din 09.11.1994.

31 iulie 2023