Plecare peste hotare cu copilul

4 iulie 2024 3

Buna ziua. Sunt divortata si vreau sa plec cu copilul peste hotare pentru un timp scurt (nu cu traiul). Eu detin pasaport romanesc, iar copilul - biometric moldovenesc. Pot sa am probleme la trecerea frontierei? Am nevoie si de acordul tatalui?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Buna ziua d-na Lrna, da desigur se necesită acordul tata copiluli pentru a permite DVS să plecați peste hotarele țării, el nu cunoaște care e scopul plecării și mai ales cu copilul. Încaz dacă o să primiți refuz de la tată, DVS sunteți în drept să vă folosiți de Legea... mai detaliat nr. 269 din 09.11.1994 ” Cu priviere la eșirea și intrarea în Republica Moldova ” cu adresare în instanța de judecată.

6 iulie 2024
  • Avocat

Buna ziua, în baza actelor de calatorie a RM nu aveti nevoie de acordul tatalui pentru a iesi din tară. În baza acetelor de calatorie RO acordul celuilalt parinte este obligatoriu.

6 iulie 2024