Plecare peste hotare cu copilul minor

28 decembrie 2017 140

Am auzit ca fiind divortata pot sa ies pana la 15 zile din tara cu copilul minor fara acte cu acordul fostului sot? Este adevarat?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Vasile Gavrilița
  • Avocat-stagiar
  • Alte domenii

Bună, Doina.

Este adevărat că minorul are dreptul de a ieși temporar din Republica Moldova, fiind însoțit numai de unul dintre părinți, fără a fi necesar acordul celui de-al doilea părinte.

Acordul celuilalt părinte este necesar doar în cazul în care minorul pleacă să se domicilieze în străinătate.

O zi bună.

29 decembrie 2017