Plecare peste hotare cu pașaport biometric

19 decembrie 2017 171

Buna ziua. Spune-ți, va rog, daca eu cu pașaport biometric am fost in Italia și am stat o luna, am revenit pe 12.12.2017, pot pleca pentru 2 săptămâni acum fara probleme? Menționez că aș vrea să plec de la 21.12.3017- 04.01.2018.

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Puteți pleca fără nici o problemă, condiția pe care o stabilește legea este doar să nu depășiți termenul de 3 luni consecutive.

20 decembrie 2017
Mihai Guțu
  • Avocat-stagiar
  • Alte domenii

Totodată, înainte de a călători, trebuie să vă asigurați că pașaportul dvs. este valabil pentru o perioadă de minim 6 luni din momentul plecării (cerință impusă de statele semnatare ale acordului de la Schengen).
Companiile aeriene cât și colaboratorii vamali ai statelor UE, pot să vă ceară să demonstrați... mai detaliat că:
-aveți procurat biletul retur;
-aveți sufiecente resurse financiare disponibile pentru perioada pentru care intenționați să vizitați statul străin;
-eventuală rezervare la hotel sau alt document confirmativ (posibil să fiți întrebat la cine veți sta în acea perioadă)
Pentru orice eventualitate, vă sugerez să aveți asupra dvs. cofirmările date pe suport de hârtie (copia biletului retur etc.).

29 decembrie 2017