Plecarea cu copiii minori in afara tarii fara acordul tatalui

25 iulie 2022 49

Buna ziua. Sunt divortata, cu 2 copii minori, instanta a stabilit domiciliul copiilor cu mama. Vreau sa plecam peste hotare. Eu detin contract de munca si domiciliul in afara tarii. Pot lua copiii fara acordul tatalui?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Pentru a pleca cu copii în vacanță, nu aveți nevoie de acordul tatălui, acordul se impune doar în situația în care veși dori să vă stabiliti cu domiciliul peste hotarele țării împreună cu copii.

25 iulie 2022