Plecarea cu copilul din RM cu traiul in EU

18 septembrie 2018 31

Buna seara! Am copil de 3 ani, copilul e in familia tatalui, dar noi nu locuim impreuna. Pot pleca din tara in EU cu copilul fara declaratia tatalui?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna Victoria,
Legea cu privire la intrarea și ieșirea din țară spune următoarele:
Minorii au dreptul de a ieşi şi de a intra în Republica Moldova numai însoţiţi de unul dintre reprezentanţii lor legali sau de un însoţitor, desemnat prin declaraţie de către reprezentantul legal a cărui semnătură se legalizează notarial. În... mai detaliat declaraţie se indică scopul călătoriei, durata acesteia şi ţara de destinaţie.
În cazul în care minorul pleacă să se domicilieze în străinătate, este necesar consimţămîntul, exprimat prin declaraţie, al ambilor părinţi ale căror semnături se legalizează notarial, iar în cazul altor reprezentanţi legali - consimţămîntul acestora, exprimat prin decizie a autorităţii tutelare.

Astfel, dacă luați copilul pentru a vă stabili cu traiul permanent peste hotare e necesar acordul tatălui.
Nu are absolut nici o relevanță faptul ca copilul ii poarta numele, atât timp cât în certificatul de naștere la rubrica tatăl copilului este indicat numele tatălui.

19 septembrie 2018