Plecarea cu copilul minor peste hotare

21 iunie 2024 3

Buna ziua. Vreau sa plec peste hotare impreuna cu fiica. Nu am fost casatorita cu tatal fetei, dar aceasta poarta numele lui, iar eu port numele meu. Va rog, explicati-mi ce pot face in acest caz?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Buna Irina, eu vă sfătui să vă adresați în instanță, pentru asta trebuie să vă folosiți de Legea nr.269 din -9.11.1994 ” Cu privire la eșirea și intrarea în R. Moldova ” art. 1 al.2 cum pot intra-eși din șară cu copilul minor.

21 iunie 2024