Plecarea din tara cu copilul minor fara acordul tatalui

23 septembrie 2018 438

Dupa divort s-a stabilit locul de trai al copilului minor cu mama. Putme iesi din tara in vizita in Romania fara acordul tatalui si fara procura de la acesta? Am auzit ca acum nu mai trebuie permisul celui de-al doilea parinte pentru a trece frontiera, dar nu stiu cat este de corect. Ma puteti ajuta cu un sfat?

Jurist comments 1

Cristian Iustin
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna dn. Diana, potrivit prevederilor art. 1 alin. (2) din Legea nr. 269/09.11.1994, Minorii au dreptul de a ieşi şi de a intra în Republica Moldova numai însoţiţi de unul dintre reprezentanţii lor legali sau de un însoţitor, desemnat prin declaraţie de către reprezentantul legal a cărui semnătură se legalizează... mai detaliat notarial. În declaraţie se indică scopul călătoriei, durata acesteia şi ţara de destinaţie.
Concomitent, alin. (4) art. 1 Legea nr. 269, reglementează că, În cazul în care minorul pleacă să se domicilieze în străinătate, este necesar consimţămîntul, exprimat prin declaraţie, al ambilor părinţi ale căror semnături se legalizează notarial, iar în cazul altor reprezentanţi legali - consimţămîntul acestora, exprimat prin decizie a autorităţii tutelare.
Respectiv, totul va depinde de scopul dvs. în cazul în care mergeți în străinătate pentru călătorie, odihnă etc., acordul celuilalt părinte nu este necesar, în caz că mergeți să domiciliați în străinătate atunci acordul părintelui este necesar.
Pentru mai multe detalii puteți consulta http://www.border.gov.md/index.php/ro/contacte

24 septembrie 2018