Plecarea peste hotare

26 decembrie 2018 47

As dori sa aflu: la intocmirea certificatelor romanesti, viza de resedinta a copiilor a fost cu mama. Daca dupa divort imi schimb viza de residinta intr-o tara din EU, e posibil de plecat cu copiii fara acordul tatalui?

Jurist comments 4

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna
Urmează să aflați ce acte vi se solicita în tara de destinație.
Spre exemplu în Israel și Italia părinților care dețin custodia li se solicită o declarație prin care părintele care locuiește separat de copil își exprimă acordul ca copilul să își stabilească domiciliul permanent cu celalalt părinte anume în... mai detaliat acea țară.
O asemenea declarație se legalizează notarial fie de către notar fie la un Consulat al RM și se eliberează doar pentru o perioadă nelimitată. De asemenea, declarația respectiva trebuie să conțină permisiunea de a înscrie copilul la studii, după caza, preșcolare școlare gimnaziu, liceu, colegiu, universitate, sport, acordul la asistență medicală, excursii inclusiv în alte țări decât țara în care se va stabili cu traiul permanent, etc.

26 decembrie 2018

Dar de exemplu Spania ? Tatal nu este de acord cu scimbul locului de trai din R. Moldova in alta tara EU , dispunem de cetatenia romana

27 decembrie 2018
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Dna Mai an nu cunosc legile Spaniei la acest capitol și nu va pot spune ce acte solicită autoritățile spaniole sau dacă este necesară această declarație pentru a obține domiciliul permanent, permis de ședere pe teritoriul Spaniei sau a înscrie copilul la studii, la medic, activități extrașcolare, etc.
Dat fiind faptul... mai detaliat că Dvs și copilul aveți cetățenie română în cazul în care o să tranzitați teritoriul României la sigur aveți necesitate de o asemenea declarație din partea tatălui în caz contrar nu o sa puteți ieși cu copilul din România.

Copilul urmează sa meargă la studii prescolare/școală în Spania? Dacă da, atunci interesați-vă la instituția respectiva dacă e necesar un asemenea acord.

27 decembrie 2018
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Trebuie sa menționez că potrivit legilor Republicii Moldova minorul poate ieși din tara fiind însoțit de către un părinte pentru perioade scurte, însă cazul Dvs se refera la domiciliu și trai permanent

27 decembrie 2018